Littelfuse 3KP190C-B
3KP190C-B picture photo
Mfg. Part Number
3KP190C-B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 190VWM 325.5VC P600
Datasheet Download
3KP190C-B.pdf
Availability of 3KP190C-B
QUANTITY
3KP190C-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 3KP190C-B
Internal Part NumberEIS-3KP190C-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series3KP
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)190V
Voltage - Breakdown (Min)199.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp325.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.7A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3KP190C-B
Related Links3KP1, 3KP190C-B Datasheet, Littelfuse Distributor
3KP190C-B Details Description
Related parts for 3KP190C-B
RES SMD 120K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 28PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL FRICTION-FIT GRN datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 14KV SCREW datasheet.pdf
6,35 FASTIN-FASTON RECEP datasheet.pdf
10000UF 16V 35X40MM 85C 15000H datasheet.pdf