Littelfuse 3KP200C-B
3KP200C-B picture photo
Mfg. Part Number
3KP200C-B
Brief Description
TVS DIODE 200VWM 345.66VC P600
Datasheet Download
3KP200C-B.pdf
Availability of 3KP200C-B
QUANTITY
3KP200C-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 3KP200C-B
Internal Part NumberEIS-3KP200C-B
Standard Package100
Series3KP
PackagingBulk
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)200V
Voltage - Breakdown (Min)210.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp345.66V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.1A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3KP200C-B
Related Links3KP2, 3KP200C-B Datasheet, Littelfuse Distributor
3KP200C-B Details Description
Related parts for 3KP200C-B
CAP TANT 68UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 10ppm 8pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
EVALUATION KIT FOR PA240CX datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 8SOIC datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
3G3DV USB IP55 / IP66 CABLE 35 datasheet.pdf
ROLL, HOOK & LOOP, 1/2" X 5-YD, datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RELAY GEN PUR datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf