Littelfuse 3KP200CA
3KP200CA picture photo
Mfg. Part Number
3KP200CA
Brief Description
TVS DIODE 200VWM 329.2VC AXIAL
Datasheet Download
3KP200CA.pdf
Availability of 3KP200CA
QUANTITY
3KP200CA Order Process
Ship out your order
Specifications of 3KP200CA
Internal Part NumberEIS-3KP200CA
Standard Package800
Series3KP
PackagingTape & Reel (TR)
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)200V
Voltage - Breakdown (Min)222V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp329.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.1A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3KP200CA
Related Links3KP2, 3KP200CA Datasheet, Littelfuse Distributor
3KP200CA Details Description
Related parts for 3KP200CA
Connector Quick Connect Receptacle 12-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC MCU 8BIT ROMLESS 44VQFP datasheet.pdf
CONN PIN HOOD EXT 160CF POS datasheet.pdf
RES SMD 365K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
DC EMI FILTER MODULE 36V 25A datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 4SMD datasheet.pdf
FIXED IND 169NH 3A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .050 THRUHL datasheet.pdf