Littelfuse 3KP78CA-B
3KP78CA-B picture photo
Mfg. Part Number
3KP78CA-B
Brief Description
TVS DIODE 78VWM 126VC P600
Datasheet Download
3KP78CA-B.pdf
Availability of 3KP78CA-B
QUANTITY
3KP78CA-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 3KP78CA-B
Internal Part NumberEIS-3KP78CA-B
PCN Assembly/OriginTVS Series Assembly 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Series3KP
PackagingBulk
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)78V
Voltage - Breakdown (Min)86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)23.8A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3KP78CA-B
Related Links3KP7, 3KP78CA-B Datasheet, Littelfuse Distributor
3KP78CA-B Details Description
Related parts for 3KP78CA-B
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
IC MOD PHONE LINE HALF 1.07" PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5.5V 75MA SOT89-3 datasheet.pdf
RES SMD 2.15 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
THYRISTOR DISC 3600V 1800A TBK datasheet.pdf
CONN TAB HEADER 16POS R/A TIN datasheet.pdf
GPS SMT PATCH ANTENNA 1575MHZ datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED TOP VIEW INGAN WHITE WTR CLR datasheet.pdf
RES 97.6 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf