Littelfuse 3KP8.5CA-B
3KP8.5CA-B picture photo
Mfg. Part Number
3KP8.5CA-B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC P600
Datasheet Download
3KP8.5CA-B.pdf
Availability of 3KP8.5CA-B
QUANTITY
3KP8.5CA-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 3KP8.5CA-B
Internal Part NumberEIS-3KP8.5CA-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series3KP
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.5V
Voltage - Breakdown (Min)9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)208.3A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3KP8.5CA-B
Related Links3KP8., 3KP8.5CA-B Datasheet, Littelfuse Distributor
3KP8.5CA-B Details Description
Related parts for 3KP8.5CA-B
CONN RECEPT 4POS FMALE PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC TX UHF ASK/FSK 315MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS CABLE PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS CABLE PIN datasheet.pdf
LED SUPPLY AC/DC CC 25-44V 550MA datasheet.pdf