3M 3M F9460PC CIRCLE-1.5
3M F9460PC CIRCLE-1.5 picture photo
Mfg. Part Number
3M F9460PC CIRCLE-1.5
Manufacturer
Product Category
Tape
Brief Description
3M F9460PC VHB 1.5" CIR 100/PACK
Datasheet Download
3M F9460PC CIRCLE-1.5.pdf
Availability of 3M F9460PC CIRCLE-1.5
QUANTITY
3M F9460PC CIRCLE-1.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3M F9460PC CIRCLE-1.5
Internal Part NumberEIS-3M F9460PC CIRCLE-1.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDate Code Decipher
MSDS Material Safety Datasheet946x, F946x, 9473. F9473 Article Info.
Featured Product3M Custom Die Cuts
Tape by Usage Type Guide
Adhesive Transfer Tapes
Standard Package1
Category Tapes, Adhesives
FamilyTape
SeriesVHB™ F9460PC
PackagingBulk
Tape TypeAdhesive Transfer Tape
AdhesiveAcrylic, 100MP
Backing, CarrierPolycoated Kraft Liner
Thickness0.0060" (6.0 mils, 0.152mm)
Thickness - Adhesive0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Thickness - Backing, Carrier, Liner0.0040" (4.0 mils, 0.102mm)
Width1.50" (38.10mm) 1 1/2" dia
Length-
ColorClear
UsageAttachment, High Temperature Applications
Temperature Range300°F (149°C)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3M F9460PC CIRCLE-1.5
Related Links3M F9460PC, 3M F9460PC CIRCLE-1.5 Datasheet, 3M Distributor
3M F9460PC CIRCLE-1.5 Details Description
Related parts for 3M F9460PC CIRCLE-1.5
IDC CABLE - MSR34K/MC34G/MPR34K datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 484MA 320 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
INDICATOR NEON GREEN PANEL MNT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 120 OHM 5% 0805 datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS DPST-NO 10A datasheet.pdf
CAP CER 3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 10 NF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf