| Internal Part Number | EIS-3M-4941-1.500-DISCS | |
| Video File | 3M VHB adhesive demonstration - Another Geek Moment | |
| MSDS Material Safety Datasheet | 49xx,26xx Article Info | |
| Featured Product | 3M Custom Die Cuts Tape by Usage Type Guide | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Tapes, Adhesives | |
| Family | Tape | |
| Series | VHB™ 4941 | |
| Packaging | Bulk | |
| Tape Type | Double Coated, Double Sided | |
| Adhesive | Acrylic | |
| Backing, Carrier | Paper | |
| Thickness | 0.045" (45 mils, 1.143mm) | |
| Thickness - Adhesive | 0.042" (42 mils, 1.067mm) | |
| Thickness - Backing, Carrier, Liner | 0.0030" (3.0 mils, 0.076mm) | |
| Width | 1.50" (38.10mm) 1 1/2" dia | |
| Length | - | |
| Color | Gray | |
| Usage | General Purpose | |
| Temperature Range | 200°F (93°C) | |