Vishay Semiconductor/Diodes Division 3N256-E4/51
3N256-E4/51 picture photo
Mfg. Part Number
3N256-E4/51
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
DIODE BRIDGE 2A 400V 4SIP
Datasheet Download
3N256-E4/51.pdf
Availability of 3N256-E4/51
QUANTITY
3N256-E4/51 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3N256-E4/51
Internal Part NumberEIS-3N256-E4/51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
Series-
PackagingTray
Diode TypeSingle Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)400V
Current - DC Forward (If) (Max)2A
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case4-SIP, KBPM
Supplier Device PackageKBPM
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3N256-E4/51
Related Links3N256, 3N256-E4/51 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
3N256-E4/51 Details Description
Related parts for 3N256-E4/51
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
OSC XO 106.25MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T412 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf