C&K Components 3P0210002
3P0210002 picture photo
Mfg. Part Number
3P0210002
Manufacturer
Product Category
Thumbwheel Switches
Brief Description
SWITCH PUSHWHEEL BCD DEC #0-9 BK
Datasheet Download
3P0210002.pdf
Availability of 3P0210002
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
3P0210002 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3P0210002
Internal Part NumberEIS-3P0210002
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL3P Series 11/Dec/2012
3P Thumbwheel Series 12/Dec/2012
Standard Package1
Category Switches
FamilyThumbwheel Switches
Series3P
PackagingBulk
Output CodeBCD
Read Out0 ~ 9
Number of Sections1
Display Characters - Height-
Actuator TypePushwheel
Contact Rating @ Voltage0.1A @ 30VDC
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleCard Edge/Solder Pad
End CapsSold Separately
Section Width0.300" (7.62mm)
Panel Cutout Dimensions-
FeaturesDust Lens
Depth Behind Flange32.15mm
Housing MaterialPolycarbonate (PC)
ColorBlack
Operating Temperature-10°C ~ 65°C
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3P0210002
Related Links3P02, 3P0210002 Datasheet, C&K Components Distributor
3P0210002 Details Description
Related parts for 3P0210002
VARISTOR 22V 0603 datasheet.pdf
IC VOLT DETECT OD 3.4V 5TSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP SOT23-6 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 110V datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 26.9VC SMB datasheet.pdf
5.7 MONOCHROME STN IVORY ENG datasheet.pdf
CONN POWER HEADER BP 8POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
CRIMPING DIE MMTA711I1 datasheet.pdf
OSC XO 33.3333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf