Central Semiconductor Corp 3SMC12CA TR13
3SMC12CA TR13 picture photo
Mfg. Part Number
3SMC12CA TR13
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMC
Datasheet Download
3SMC12CA TR13.pdf
Availability of 3SMC12CA TR13
QUANTITY
3SMC12CA TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3SMC12CA TR13
Internal Part NumberEIS-3SMC12CA TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration of Compliance
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingCut Tape (CT)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)150.6A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3SMC12CA TR13
Related Links3SMC12, 3SMC12CA TR13 Datasheet, Central Semiconductor Corp Distributor
3SMC12CA TR13 Details Description
Related parts for 3SMC12CA TR13
RES 33K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 8A 5V datasheet.pdf
VARISTOR 22.95V 150A 1206 datasheet.pdf
VARISTOR 990V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 104MHZ 8WSON datasheet.pdf
Connector Socket 75 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 31MA 47 OHM SMD datasheet.pdf