Aries Electronics, Inc. 40-012-100T
40-012-100T picture photo
Mfg. Part Number
40-012-100T
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
DIP CABLE 40POS
Datasheet Download
40-012-100T.pdf
Availability of 40-012-100T
QUANTITY
40-012-100T Order Process
Ship out your order
Specifications of 40-012-100T
Internal Part NumberEIS-40-012-100T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series100
Connector TypeDIP to DIP
Number of Positions40
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length1.00' (304.80mm, 12.00")
Features-
ColorMultiple, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationSolder
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness200µin (5.08µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)40-012-100T
Related Links40-01, 40-012-100T Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
40-012-100T Details Description
Related parts for 40-012-100T
FIXED IND 330UH 5.2A 67 MOHM TH datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3/8" datasheet.pdf
MODULE MALE 4POS CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 866K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 3V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 10.16MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X5R 0805 datasheet.pdf