Aries Electronics, Inc. 40-036-113X
40-036-113X picture photo
Mfg. Part Number
40-036-113X
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
DECI-CENTER JUMPERS 40POS
Datasheet Download
40-036-113X.pdf
Availability of 40-036-113X
QUANTITY
40-036-113X Order Process
Ship out your order
Specifications of 40-036-113X
Internal Part NumberEIS-40-036-113X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series113
Connector TypeDIP to Pitch Bar
Number of Positions40
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length3.00' (914.40mm)
Features-
ColorMultiple, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationSolder
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)40-036-113X
Related Links40-03, 40-036-113X Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
40-036-113X Details Description
Related parts for 40-036-113X
CAP FILM 0.27UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
Crystal 3.579545MHz 50ppm 18pF 200 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 10A 8.8 MOHM TH datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 3.81MM datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf