Aries Electronics, Inc. 40-C182-31
40-C182-31 picture photo
Mfg. Part Number
40-C182-31
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD
Datasheet Download
40-C182-31.pdf
Availability of 40-C182-31
QUANTITY
40-C182-31 Order Process
Ship out your order
Specifications of 40-C182-31
Internal Part NumberEIS-40-C182-31
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesEJECT-A-DIP™
PackagingBulk
TypeDIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)40 (2 x 20)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostGold
Contact Finish Thickness - Post10µin (0.25µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Termination Post Length0.040" (1.02mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)40-C182-31
Related Links40-C1, 40-C182-31 Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
40-C182-31 Details Description
Related parts for 40-C182-31
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC DAC 8CH 114DB 192KHZ 48LQFP datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER 24B 44PLCC datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 750 OHM 0606 datasheet.pdf