Aries Electronics, Inc. 40-C212-21
40-C212-21 picture photo
Mfg. Part Number
40-C212-21
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD
Datasheet Download
40-C212-21.pdf
Availability of 40-C212-21
QUANTITY
40-C212-21 Order Process
Ship out your order
Specifications of 40-C212-21
Internal Part NumberEIS-40-C212-21
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesEJECT-A-DIP™
PackagingBulk
TypeDIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)40 (2 x 20)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesClosed Frame
TerminationWire Wrap
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostGold
Contact Finish Thickness - Post10µin (0.25µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Termination Post Length0.040" (1.02mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)40-C212-21
Related Links40-C2, 40-C212-21 Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
40-C212-21 Details Description
Related parts for 40-C212-21
IC REG LDO 15V 1A SOT223 datasheet.pdf
OSC 5.0V PROG TTL TRI ST 50PPM datasheet.pdf
DSUB CABL-AMN37K/ AE37M / X datasheet.pdf
QUICKIE*HEADER datasheet.pdf
IC 4.55V SUPPLY MONITOR SOT-23-3 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.6A 104 MOHM datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 229 TYPE D 30POS datasheet.pdf
GT-01R SMALL TOUCH SCREEN BLACK datasheet.pdf
IC ADC 20BIT 250KSPS 16DFN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 8 8S SLVR datasheet.pdf
FUSE CLIP 5MM datasheet.pdf