3M 40.64MM-40.64MM-25-5590H-05
40.64MM-40.64MM-25-5590H-05 picture photo
Mfg. Part Number
40.64MM-40.64MM-25-5590H-05
Manufacturer
Product Category
Thermal - Pads, Sheets
Brief Description
40.64MM X 40.64MM 1=25/PK
Datasheet Download
40.64MM-40.64MM-25-5590H-05.pdf
Availability of 40.64MM-40.64MM-25-5590H-05
QUANTITY
40.64MM-40.64MM-25-5590H-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of 40.64MM-40.64MM-25-5590H-05
Internal Part NumberEIS-40.64MM-40.64MM-25-5590H-05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermally Conductive Interface Materials
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Pads, Sheets
Series5590H
UsageSheet
ShapeSquare
Outline40.64mm x 40.64mm
Thickness0.019" (0.500mm)
MaterialAcrylic Elastomer
AdhesiveTacky - Both Sides
Backing, Carrier-
ColorGray
Thermal Resistivity0.46°C/W
Thermal Conductivity3.0 W/m-K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)40.64MM-40.64MM-25-5590H-05
Related Links40.64MM-40.64, 40.64MM-40.64MM-25-5590H-05 Datasheet, 3M Distributor
40.64MM-40.64MM-25-5590H-05 Details Description
Related parts for 40.64MM-40.64MM-25-5590H-05
CAP MICA 5PF 0.5PF 500V 1210 datasheet.pdf
IC ADC 12 BIT 200KHZ 8VSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 47.432728MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FERRITE CHIP 31 OHM 500MA 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 20% 2824 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 120 OHM 16SOIC datasheet.pdf