TE Connectivity Potter & Brumfield Relays 4000Y08J41K999
4000Y08J41K999 picture photo
Mfg. Part Number
4000Y08J41K999
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 75VA CHAS MOUNT
Datasheet Download
4000Y08J41K999.pdf
Availability of 4000Y08J41K999
QUANTITY
4000Y08J41K999 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4000Y08J41K999
Internal Part NumberEIS-4000Y08J41K999
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Transformers
FamilyPower Transformers
Series4000, Products Unlimited
TypeLaminated Core
Voltage - Primary120V, 208V, 240V, 480V
Voltage - Secondary (Full Load)24V
Current - Output (Max)-
Primary Winding(s)Single
Secondary Winding(s)Single
Center TapNo
Power - Max75 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension101.60mm L x 63.50mm W
Height - Seated (Max)-
Voltage - Isolation-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4000Y08J41K999
4000Y08J41K999 Details Description
Related parts for 4000Y08J41K999
RELAY TELECOM DPDT 2A 5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 190PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC THERMAL SENSOR HUB 4KB QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf