E-Switch 400AWMSP1R1VS2QE
400AWMSP1R1VS2QE picture photo
Mfg. Part Number
400AWMSP1R1VS2QE
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 3A 120V
Datasheet Download
400AWMSP1R1VS2QE.pdf
Availability of 400AWMSP1R1VS2QE
QUANTITY
400AWMSP1R1VS2QE Order Process
Ship out your order
Specifications of 400AWMSP1R1VS2QE
Internal Part NumberEIS-400AWMSP1R1VS2QE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
Series400A
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcave (Curved)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life30,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400AWMSP1R1VS2QE
Related Links400AWMSP, 400AWMSP1R1VS2QE Datasheet, E-Switch Distributor
400AWMSP1R1VS2QE Details Description
Related parts for 400AWMSP1R1VS2QE
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS62110-346 datasheet.pdf
FB-5R,ASY,010,PWR,HER,EN,4.25 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 16pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 208K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW DO5 datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.8K OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.13 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf