Rubycon 400AXW120MEFC18X35
400AXW120MEFC18X35 picture photo
Mfg. Part Number
400AXW120MEFC18X35
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
400AXW120MEFC18X35.pdf
Availability of 400AXW120MEFC18X35
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
400AXW120MEFC18X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400AXW120MEFC18X35
Internal Part NumberEIS-400AXW120MEFC18X35
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAXW
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current670mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400AXW120MEFC18X35
Related Links400AXW120, 400AXW120MEFC18X35 Datasheet, Rubycon Distributor
400AXW120MEFC18X35 Details Description
Related parts for 400AXW120MEFC18X35
IC BUFF/DVR TRI-ST 10BIT 24SO datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 24 OLIVE datasheet.pdf
ATTENUATOR 10DB 50 OHM 0805 SMD datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
03+03 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 4A 240VAC 80VDC datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 5.03A 14 MOHM datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 24.576MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf