Rubycon 400BXC1.5MEFCT78X11.5
400BXC1.5MEFCT78X11.5 picture photo
Mfg. Part Number
400BXC1.5MEFCT78X11.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1.5UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
400BXC1.5MEFCT78X11.5.pdf
Availability of 400BXC1.5MEFCT78X11.5
QUANTITY
400BXC1.5MEFCT78X11.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400BXC1.5MEFCT78X11.5
Internal Part NumberEIS-400BXC1.5MEFCT78X11.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBXC
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1.5µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current18mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400BXC1.5MEFCT78X11.5
Related Links400BXC1.5M, 400BXC1.5MEFCT78X11.5 Datasheet, Rubycon Distributor
400BXC1.5MEFCT78X11.5 Details Description
Related parts for 400BXC1.5MEFCT78X11.5
IC MPU MPC74XX 1.267GHZ 360BGA datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN,SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MINIFIT JR RA DR /PEGS TIN 6POS datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
8341-6 PLUNGER STRIKER datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 220V RADIAL datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 8" 2S FIN datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf