Rubycon 400BXF47MEFC16X20
400BXF47MEFC16X20 picture photo
Mfg. Part Number
400BXF47MEFC16X20
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
400BXF47MEFC16X20.pdf
Availability of 400BXF47MEFC16X20
QUANTITY
400BXF47MEFC16X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400BXF47MEFC16X20
Internal Part NumberEIS-400BXF47MEFC16X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBXF
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current480mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400BXF47MEFC16X20
Related Links400BXF47, 400BXF47MEFC16X20 Datasheet, Rubycon Distributor
400BXF47MEFC16X20 Details Description
Related parts for 400BXF47MEFC16X20
CAP CER 470PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC RX DIFF LINE HS 14-SOIC datasheet.pdf
HS PREWIRED AMANUAL FA NPN RED datasheet.pdf
RES 110 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf