Rubycon 400BXW100MEFC16X30
400BXW100MEFC16X30 picture photo
Mfg. Part Number
400BXW100MEFC16X30
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
400BXW100MEFC16X30.pdf
Availability of 400BXW100MEFC16X30
QUANTITY
400BXW100MEFC16X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400BXW100MEFC16X30
Internal Part NumberEIS-400BXW100MEFC16X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBXW
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current710mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400BXW100MEFC16X30
Related Links400BXW100, 400BXW100MEFC16X30 Datasheet, Rubycon Distributor
400BXW100MEFC16X30 Details Description
Related parts for 400BXW100MEFC16X30
CONN HEADER .062 20POS PCB TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
LIGHT ROUND 7LEDS COOL WHITE datasheet.pdf
DSUB SCWLK FE (STAINLESS S) datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 7POS datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 10" 0.50MM 32POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 35V 20% 1206 datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 250 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 27POS GOLD datasheet.pdf