Rubycon 400BXW100MEFC18X25
400BXW100MEFC18X25 picture photo
Mfg. Part Number
400BXW100MEFC18X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
400BXW100MEFC18X25.pdf
Availability of 400BXW100MEFC18X25
QUANTITY
400BXW100MEFC18X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400BXW100MEFC18X25
Internal Part NumberEIS-400BXW100MEFC18X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBXW
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current710mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400BXW100MEFC18X25
Related Links400BXW100, 400BXW100MEFC18X25 Datasheet, Rubycon Distributor
400BXW100MEFC18X25 Details Description
Related parts for 400BXW100MEFC18X25
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 12V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
FOOT 4951 SERIES STEEL datasheet.pdf
LED ASSY VERT 3MM RED 655NM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf