Rubycon 400BXW100MEFC18X25
400BXW100MEFC18X25 picture photo
Mfg. Part Number
400BXW100MEFC18X25
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
400BXW100MEFC18X25.pdf
Availability of 400BXW100MEFC18X25
QUANTITY
400BXW100MEFC18X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400BXW100MEFC18X25
Internal Part NumberEIS-400BXW100MEFC18X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBXW
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current710mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400BXW100MEFC18X25
Related Links400BXW100, 400BXW100MEFC18X25 Datasheet, Rubycon Distributor
400BXW100MEFC18X25 Details Description
Related parts for 400BXW100MEFC18X25
IDC CABLE - MKS26K/MC26M/MCE26K datasheet.pdf
JUMPER-H2730TR/C2040Y/X 12" datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.38V SC70-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
SOCKET 6 POINT 27MM datasheet.pdf
IC VCOM CALIBRATOR I2C 8TDFN datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
ROUND SPACER M2 NYLON 5/16" datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS PIN CRIMP datasheet.pdf