Rubycon 400HXC120MEFCSN25X30
400HXC120MEFCSN25X30 picture photo
Mfg. Part Number
400HXC120MEFCSN25X30
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
400HXC120MEFCSN25X30.pdf
Availability of 400HXC120MEFCSN25X30
QUANTITY
400HXC120MEFCSN25X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400HXC120MEFCSN25X30
Internal Part NumberEIS-400HXC120MEFCSN25X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHXC
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.19A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400HXC120MEFCSN25X30
Related Links400HXC120M, 400HXC120MEFCSN25X30 Datasheet, Rubycon Distributor
400HXC120MEFCSN25X30 Details Description
Related parts for 400HXC120MEFCSN25X30
FUSE RESETTABLE 150MA 60V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CABLE SOCKET-SOCKET datasheet.pdf
RES 422K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 25POS 2.54MM datasheet.pdf