Rubycon 400HXC270MEFCSN25X50
400HXC270MEFCSN25X50 picture photo
Mfg. Part Number
400HXC270MEFCSN25X50
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
400HXC270MEFCSN25X50.pdf
Availability of 400HXC270MEFCSN25X50
QUANTITY
400HXC270MEFCSN25X50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400HXC270MEFCSN25X50
Internal Part NumberEIS-400HXC270MEFCSN25X50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHXC
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.06A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400HXC270MEFCSN25X50
Related Links400HXC270M, 400HXC270MEFCSN25X50 Datasheet, Rubycon Distributor
400HXC270MEFCSN25X50 Details Description
Related parts for 400HXC270MEFCSN25X50
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 0.0OHM JUMPER 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
RES 126K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf