Rubycon 400LEX2.7MEFC8X11.5
400LEX2.7MEFC8X11.5 picture photo
Mfg. Part Number
400LEX2.7MEFC8X11.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2.7UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
400LEX2.7MEFC8X11.5.pdf
Availability of 400LEX2.7MEFC8X11.5
QUANTITY
400LEX2.7MEFC8X11.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400LEX2.7MEFC8X11.5
Internal Part NumberEIS-400LEX2.7MEFC8X11.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLEX Series Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLEX
PackagingBulk
Capacitance2.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current43mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400LEX2.7MEFC8X11.5
Related Links400LEX2.7, 400LEX2.7MEFC8X11.5 Datasheet, Rubycon Distributor
400LEX2.7MEFC8X11.5 Details Description
Related parts for 400LEX2.7MEFC8X11.5
MOSFET N-CH 150V 18A DPAK datasheet.pdf
CBL RIBN 15COND 0.100 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 4V 10% 2824 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 8A TO263AB datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.85V 0.2A 6WSON datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf