Rubycon 400LLE2.7MEFCT78X11.5
400LLE2.7MEFCT78X11.5 picture photo
Mfg. Part Number
400LLE2.7MEFCT78X11.5
Brief Description
CAP ALUM 2.7UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
400LLE2.7MEFCT78X11.5.pdf
Availability of 400LLE2.7MEFCT78X11.5
QUANTITY
400LLE2.7MEFCT78X11.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400LLE2.7MEFCT78X11.5
Internal Part NumberEIS-400LLE2.7MEFCT78X11.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesLLE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current43mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400LLE2.7MEFCT78X11.5
Related Links400LLE2.7M, 400LLE2.7MEFCT78X11.5 Datasheet, Rubycon Distributor
400LLE2.7MEFCT78X11.5 Details Description
Related parts for 400LLE2.7MEFCT78X11.5
TEST LEAD PAIR BANANA PLUG datasheet.pdf
IC ADC LP 10-BIT 133KHZ 20-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
WRENCH COMBINATION 21MM 9.84" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 10.16MM datasheet.pdf
CONTROL MODULE COMPOBUS/S datasheet.pdf
RES 2.72M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
15POS F SC 4-40 1300PF datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR HMC1118LP3D datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH ACT-HI 10.5A 8DFN datasheet.pdf