E-Switch 400MSP1R6BLKVS2QE
400MSP1R6BLKVS2QE picture photo
Mfg. Part Number
400MSP1R6BLKVS2QE
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 3A 120V
Datasheet Download
400MSP1R6BLKVS2QE.pdf
Availability of 400MSP1R6BLKVS2QE
QUANTITY
400MSP1R6BLKVS2QE Order Process
Ship out your order
Specifications of 400MSP1R6BLKVS2QE
Internal Part NumberEIS-400MSP1R6BLKVS2QE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information400 Series RoHS Cert of Compliance
Standard Package108
Category Switches
FamilyRocker Switches
Series400
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcave (Curved)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life30,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400MSP1R6BLKVS2QE
Related Links400MSP1R, 400MSP1R6BLKVS2QE Datasheet, E-Switch Distributor
400MSP1R6BLKVS2QE Details Description
Related parts for 400MSP1R6BLKVS2QE
CONN PLUG HOUSING 36POS datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG QUAD 96LFBGA datasheet.pdf
RES SMD 500K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 432 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.432 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
COVER W-A-R 18 KITTH datasheet.pdf
IC OPAMP GP 400KHZ RRO 10DFN datasheet.pdf
CONN D-SUB STACKED F/F 9POS R/A datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf