Rubycon 400MXC180MEFCSN22X45
400MXC180MEFCSN22X45 picture photo
Mfg. Part Number
400MXC180MEFCSN22X45
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
400MXC180MEFCSN22X45.pdf
Availability of 400MXC180MEFCSN22X45
QUANTITY
400MXC180MEFCSN22X45 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400MXC180MEFCSN22X45
Internal Part NumberEIS-400MXC180MEFCSN22X45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXC
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current980mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400MXC180MEFCSN22X45
Related Links400MXC180M, 400MXC180MEFCSN22X45 Datasheet, Rubycon Distributor
400MXC180MEFCSN22X45 Details Description
Related parts for 400MXC180MEFCSN22X45
CABLE ASSY MDR 26POS M-M 2.0M datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 38TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.470" UNIV datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CABLE ASSY datasheet.pdf
STRIP/MARKER RAMAR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf