Rubycon 400MXC180MEFCSN22X45
400MXC180MEFCSN22X45 picture photo
Mfg. Part Number
400MXC180MEFCSN22X45
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
400MXC180MEFCSN22X45.pdf
Availability of 400MXC180MEFCSN22X45
QUANTITY
400MXC180MEFCSN22X45 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400MXC180MEFCSN22X45
Internal Part NumberEIS-400MXC180MEFCSN22X45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXC
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current980mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400MXC180MEFCSN22X45
Related Links400MXC180M, 400MXC180MEFCSN22X45 Datasheet, Rubycon Distributor
400MXC180MEFCSN22X45 Details Description
Related parts for 400MXC180MEFCSN22X45
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC DECODER SINGLE 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 16A 250V datasheet.pdf
LPA1/3 5.08 STI4.5 OR datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
FILTER CER BANDPASS 5.12GHZ SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 28.8VC SOT23 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 3.8A 48 MOHM SMD datasheet.pdf