Rubycon 400MXG270MEFCSN22X50
400MXG270MEFCSN22X50 picture photo
Mfg. Part Number
400MXG270MEFCSN22X50
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
400MXG270MEFCSN22X50.pdf
Availability of 400MXG270MEFCSN22X50
QUANTITY
400MXG270MEFCSN22X50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400MXG270MEFCSN22X50
Internal Part NumberEIS-400MXG270MEFCSN22X50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMXG Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXG
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.22A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400MXG270MEFCSN22X50
Related Links400MXG270M, 400MXG270MEFCSN22X50 Datasheet, Rubycon Distributor
400MXG270MEFCSN22X50 Details Description
Related parts for 400MXG270MEFCSN22X50
RES SMD 35.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST-NO 8MICROPAK datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 20SOIC datasheet.pdf
KIT EVAL UNIVERSITY S12 LAB I datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK KIT RFL 1/8" BLK 24PC datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
SATA CONNECTOR datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 400W datasheet.pdf
TV 4C 4#20 PIN RECP datasheet.pdf
GRN 3 POS METALRTN L LGH datasheet.pdf