Rubycon 400MXG270MEFCSN35X25
400MXG270MEFCSN35X25 picture photo
Mfg. Part Number
400MXG270MEFCSN35X25
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
400MXG270MEFCSN35X25.pdf
Availability of 400MXG270MEFCSN35X25
QUANTITY
400MXG270MEFCSN35X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400MXG270MEFCSN35X25
Internal Part NumberEIS-400MXG270MEFCSN35X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMXG Series Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXG
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.22A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400MXG270MEFCSN35X25
Related Links400MXG270M, 400MXG270MEFCSN35X25 Datasheet, Rubycon Distributor
400MXG270MEFCSN35X25 Details Description
Related parts for 400MXG270MEFCSN35X25
VARISTOR 135V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
IC MMIC AMP LOW NOISE SOT-26 datasheet.pdf
CONN ADAPTER 5P-5P F-M PNL MNT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf