Rubycon 400MXG330MEFCSN25X45
400MXG330MEFCSN25X45 picture photo
Mfg. Part Number
400MXG330MEFCSN25X45
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
400MXG330MEFCSN25X45.pdf
Availability of 400MXG330MEFCSN25X45
QUANTITY
400MXG330MEFCSN25X45 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400MXG330MEFCSN25X45
Internal Part NumberEIS-400MXG330MEFCSN25X45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMXG Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXG
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.44A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400MXG330MEFCSN25X45
Related Links400MXG330M, 400MXG330MEFCSN25X45 Datasheet, Rubycon Distributor
400MXG330MEFCSN25X45 Details Description
Related parts for 400MXG330MEFCSN25X45
CONN HEADER .100 SINGL STR 28POS datasheet.pdf
JUMPER-H1506TR/A3048W/H1506TR 6" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONTACT INSERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
COUNTER DIG HOUR 0-4000 DAY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 17POS INLINE PIN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf