Rubycon 400MXG330MEFCSN25X45
400MXG330MEFCSN25X45 picture photo
Mfg. Part Number
400MXG330MEFCSN25X45
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
400MXG330MEFCSN25X45.pdf
Availability of 400MXG330MEFCSN25X45
QUANTITY
400MXG330MEFCSN25X45 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400MXG330MEFCSN25X45
Internal Part NumberEIS-400MXG330MEFCSN25X45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMXG Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXG
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.44A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400MXG330MEFCSN25X45
Related Links400MXG330M, 400MXG330MEFCSN25X45 Datasheet, Rubycon Distributor
400MXG330MEFCSN25X45 Details Description
Related parts for 400MXG330MEFCSN25X45
IC AMP RFIC GAAS 5.8GHZ 8-LPCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
BACKSHELL DB25 STR METAL SHLD datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 4V 10% 3017 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 130POS DR LOW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A 4DFN datasheet.pdf
CTV 22C 6#22D PIN PLUG datasheet.pdf
CTV 55C 55#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf