Rubycon 400MXG330MEFCSN35X30
400MXG330MEFCSN35X30 picture photo
Mfg. Part Number
400MXG330MEFCSN35X30
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
400MXG330MEFCSN35X30.pdf
Availability of 400MXG330MEFCSN35X30
QUANTITY
400MXG330MEFCSN35X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400MXG330MEFCSN35X30
Internal Part NumberEIS-400MXG330MEFCSN35X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMXG Series Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXG
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.44A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400MXG330MEFCSN35X30
Related Links400MXG330M, 400MXG330MEFCSN35X30 Datasheet, Rubycon Distributor
400MXG330MEFCSN35X30 Details Description
Related parts for 400MXG330MEFCSN35X30
TRANSCEIVER/REGISTER 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.36 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 80A TO262-3 datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 51K OHM 8SIP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 20% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 605NM 300MCD AMB datasheet.pdf
PLIERS LONG NOSE 7.13" datasheet.pdf
BRACKET SUPPORT METAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS JAM NUT SKT datasheet.pdf