Rubycon 400MXG68MEFCSN20X25
400MXG68MEFCSN20X25 picture photo
Mfg. Part Number
400MXG68MEFCSN20X25
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
400MXG68MEFCSN20X25.pdf
Availability of 400MXG68MEFCSN20X25
QUANTITY
400MXG68MEFCSN20X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400MXG68MEFCSN20X25
Internal Part NumberEIS-400MXG68MEFCSN20X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMXG Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXG
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current490mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)