Rubycon 400MXK390MEFCSN35X25
400MXK390MEFCSN35X25 picture photo
Mfg. Part Number
400MXK390MEFCSN35X25
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
400MXK390MEFCSN35X25.pdf
Availability of 400MXK390MEFCSN35X25
QUANTITY
400MXK390MEFCSN35X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400MXK390MEFCSN35X25
Internal Part NumberEIS-400MXK390MEFCSN35X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRubycon - MXK Series Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXK
PackagingTray
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.48A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400MXK390MEFCSN35X25
Related Links400MXK390M, 400MXK390MEFCSN35X25 Datasheet, Rubycon Distributor
400MXK390MEFCSN35X25 Details Description
Related parts for 400MXK390MEFCSN35X25
SWITCH LEVER SPST/NO 0.1A QC TER datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 1.6A 170 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
LCD TOUCH 128X240 WT/BL USB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MODULAR CBL STR 25' REVERSED datasheet.pdf
ENCODER datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
KIT, MINI SEAL SPLICE, BATT TL datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf