Rubycon 400MXK470MEFCSN30X35
400MXK470MEFCSN30X35 picture photo
Mfg. Part Number
400MXK470MEFCSN30X35
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
400MXK470MEFCSN30X35.pdf
Availability of 400MXK470MEFCSN30X35
QUANTITY
400MXK470MEFCSN30X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400MXK470MEFCSN30X35
Internal Part NumberEIS-400MXK470MEFCSN30X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRubycon - MXK Series Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXK
PackagingTray
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.89A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400MXK470MEFCSN30X35
Related Links400MXK470M, 400MXK470MEFCSN30X35 Datasheet, Rubycon Distributor
400MXK470MEFCSN30X35 Details Description
Related parts for 400MXK470MEFCSN30X35
RES SMD 53.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf
SPRING FOR CR60922A104 datasheet.pdf
FILTER PERFORM SNAP-IN INLET 3A datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 100K 20QFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SR BTS PC RAM 6 ASY datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CAP POLY 470UF 20% 16V T/H datasheet.pdf