Rubycon 400SAW120MEFCGC18X40
400SAW120MEFCGC18X40 picture photo
Mfg. Part Number
400SAW120MEFCGC18X40
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
400SAW120MEFCGC18X40.pdf
Availability of 400SAW120MEFCGC18X40
QUANTITY
400SAW120MEFCGC18X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400SAW120MEFCGC18X40
Internal Part NumberEIS-400SAW120MEFCGC18X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSAW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current500mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400SAW120MEFCGC18X40
Related Links400SAW120M, 400SAW120MEFCGC18X40 Datasheet, Rubycon Distributor
400SAW120MEFCGC18X40 Details Description
Related parts for 400SAW120MEFCGC18X40
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.333GHZ 783BGA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6CLCC datasheet.pdf
BS II DUAL RA datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf