Rubycon 400SAW47MEFC18X20
400SAW47MEFC18X20 picture photo
Mfg. Part Number
400SAW47MEFC18X20
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
400SAW47MEFC18X20.pdf
Availability of 400SAW47MEFC18X20
QUANTITY
400SAW47MEFC18X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400SAW47MEFC18X20
Internal Part NumberEIS-400SAW47MEFC18X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSAW
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current280mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400SAW47MEFC18X20
Related Links400SAW47, 400SAW47MEFC18X20 Datasheet, Rubycon Distributor
400SAW47MEFC18X20 Details Description
Related parts for 400SAW47MEFC18X20
IDC CABLE-AKN26A/ AE26G / X datasheet.pdf
JUMPER-H1500TR/A3048N/X 4" datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 137VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHWHEEL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 05VOUT datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 20POS DR LOW P datasheet.pdf