Rubycon 400SXC120MEFCSN25X30
400SXC120MEFCSN25X30 picture photo
Mfg. Part Number
400SXC120MEFCSN25X30
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
400SXC120MEFCSN25X30.pdf
Availability of 400SXC120MEFCSN25X30
QUANTITY
400SXC120MEFCSN25X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400SXC120MEFCSN25X30
Internal Part NumberEIS-400SXC120MEFCSN25X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSXC
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current730mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400SXC120MEFCSN25X30
Related Links400SXC120M, 400SXC120MEFCSN25X30 Datasheet, Rubycon Distributor
400SXC120MEFCSN25X30 Details Description
Related parts for 400SXC120MEFCSN25X30
IC DETECTOR VOLT 1.8V ODRN 4SOP datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
IC FPGA 92 I/O 144CSBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
RES 2.18K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 22W 2512 datasheet.pdf