Rubycon 400SXG180MEFCSN22X40
400SXG180MEFCSN22X40 picture photo
Mfg. Part Number
400SXG180MEFCSN22X40
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
400SXG180MEFCSN22X40.pdf
Availability of 400SXG180MEFCSN22X40
QUANTITY
400SXG180MEFCSN22X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400SXG180MEFCSN22X40
Internal Part NumberEIS-400SXG180MEFCSN22X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSXG
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current950mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400SXG180MEFCSN22X40
Related Links400SXG180M, 400SXG180MEFCSN22X40 Datasheet, Rubycon Distributor
400SXG180MEFCSN22X40 Details Description
Related parts for 400SXG180MEFCSN22X40
CAP ALUM 1000UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH SC70-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
D-SUB FILTER 15POS IP67 datasheet.pdf