Rubycon 400USC150MEFCSN25X30
400USC150MEFCSN25X30 picture photo
Mfg. Part Number
400USC150MEFCSN25X30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
400USC150MEFCSN25X30.pdf
Availability of 400USC150MEFCSN25X30
QUANTITY
400USC150MEFCSN25X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400USC150MEFCSN25X30
Internal Part NumberEIS-400USC150MEFCSN25X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUSC Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUSC
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.27A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400USC150MEFCSN25X30
Related Links400USC150M, 400USC150MEFCSN25X30 Datasheet, Rubycon Distributor
400USC150MEFCSN25X30 Details Description
Related parts for 400USC150MEFCSN25X30
RES SMD 4.75 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf