Rubycon 400USC330MEFCSN30X35
400USC330MEFCSN30X35 picture photo
Mfg. Part Number
400USC330MEFCSN30X35
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
400USC330MEFCSN30X35.pdf
Availability of 400USC330MEFCSN30X35
QUANTITY
400USC330MEFCSN30X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400USC330MEFCSN30X35
Internal Part NumberEIS-400USC330MEFCSN30X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUSC Series Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUSC
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.05A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400USC330MEFCSN30X35
Related Links400USC330M, 400USC330MEFCSN30X35 Datasheet, Rubycon Distributor
400USC330MEFCSN30X35 Details Description
Related parts for 400USC330MEFCSN30X35
RES SMD 2.1KOHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 8-SOIC datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 46.4K OHM 1206 datasheet.pdf
LED RED DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.681 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A 80V TO-220AB datasheet.pdf
2200UF 450V 65X105MM 85C 2000H datasheet.pdf