Rubycon 400USG390MEFCSN30X35
400USG390MEFCSN30X35 picture photo
Mfg. Part Number
400USG390MEFCSN30X35
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
400USG390MEFCSN30X35.pdf
Availability of 400USG390MEFCSN30X35
QUANTITY
400USG390MEFCSN30X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400USG390MEFCSN30X35
Internal Part NumberEIS-400USG390MEFCSN30X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUSG Series Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUSG
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.13A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400USG390MEFCSN30X35
Related Links400USG390M, 400USG390MEFCSN30X35 Datasheet, Rubycon Distributor
400USG390MEFCSN30X35 Details Description
Related parts for 400USG390MEFCSN30X35
KIT ICE POD FOR CY8C20X34 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 500V 10A TO-247 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 4KV SCR 6DIP datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 205 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 300UH 178MA 11.5 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 133MHZ 54TSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 100 OHM 16DRT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf