Rubycon 400VXH820MEFCSN35X50
400VXH820MEFCSN35X50 picture photo
Mfg. Part Number
400VXH820MEFCSN35X50
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
400VXH820MEFCSN35X50.pdf
Availability of 400VXH820MEFCSN35X50
QUANTITY
400VXH820MEFCSN35X50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400VXH820MEFCSN35X50
Internal Part NumberEIS-400VXH820MEFCSN35X50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVXH Series Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVXH
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.42A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400VXH820MEFCSN35X50
Related Links400VXH820M, 400VXH820MEFCSN35X50 Datasheet, Rubycon Distributor
400VXH820MEFCSN35X50 Details Description
Related parts for 400VXH820MEFCSN35X50
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 2X16 Y/G TRANSFL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 3.81MM datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 66.66MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 998K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
BIT SQUARE SZ1 1.14" 2/PK datasheet.pdf
CONN HDR 15POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf