Rubycon 400WA47MEFCGC18X20
400WA47MEFCGC18X20 picture photo
Mfg. Part Number
400WA47MEFCGC18X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
400WA47MEFCGC18X20.pdf
Availability of 400WA47MEFCGC18X20
QUANTITY
400WA47MEFCGC18X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400WA47MEFCGC18X20
Internal Part NumberEIS-400WA47MEFCGC18X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current350mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400WA47MEFCGC18X20
Related Links400WA47ME, 400WA47MEFCGC18X20 Datasheet, Rubycon Distributor
400WA47MEFCGC18X20 Details Description
Related parts for 400WA47MEFCGC18X20
FUSE RESETTABLE 350MA 6V 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
IC INTEGRATED BUFFER 24-HTSSOP datasheet.pdf
CABLE SPACER CRS-STD datasheet.pdf
SENS FIBER W/LENS M14 THRUBEAM datasheet.pdf
RES 68K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
SCR FAST SW DSC 800A 3800V datasheet.pdf
CONN HDR 52POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT SKT datasheet.pdf