Rubycon 400WXA2.2MEFCTA8X9
400WXA2.2MEFCTA8X9 picture photo
Mfg. Part Number
400WXA2.2MEFCTA8X9
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
400WXA2.2MEFCTA8X9.pdf
Availability of 400WXA2.2MEFCTA8X9
QUANTITY
400WXA2.2MEFCTA8X9 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400WXA2.2MEFCTA8X9
Internal Part NumberEIS-400WXA2.2MEFCTA8X9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWXA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current35mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400WXA2.2MEFCTA8X9
Related Links400WXA2.2, 400WXA2.2MEFCTA8X9 Datasheet, Rubycon Distributor
400WXA2.2MEFCTA8X9 Details Description
Related parts for 400WXA2.2MEFCTA8X9
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 20% 0805 datasheet.pdf
TERM BLK TOP ENTRY 16POS 5MM datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 8.5NS 100TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 930MA 360 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 5W SMBG datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC DO221A datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf