Rubycon 400WXA47MEFCGC18X20
400WXA47MEFCGC18X20 picture photo
Mfg. Part Number
400WXA47MEFCGC18X20
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
400WXA47MEFCGC18X20.pdf
Availability of 400WXA47MEFCGC18X20
QUANTITY
400WXA47MEFCGC18X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400WXA47MEFCGC18X20
Internal Part NumberEIS-400WXA47MEFCGC18X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWXA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current309mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400WXA47MEFCGC18X20
Related Links400WXA47M, 400WXA47MEFCGC18X20 Datasheet, Rubycon Distributor
400WXA47MEFCGC18X20 Details Description
Related parts for 400WXA47MEFCGC18X20
RES SMD 80.6K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
CONN SOCKET 2-FB 60POS 5ROW datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
2000 PPR 1.125 INCH THRU-BORE datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 1.5W DO204AL datasheet.pdf