Vishay Semiconductor/Diodes Division 401CMQ045
401CMQ045 picture photo
Mfg. Part Number
401CMQ045
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 45V 200A TO244AB
Datasheet Download
401CMQ045.pdf
Availability of 401CMQ045
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
401CMQ045 Order Process
Ship out your order
Specifications of 401CMQ045
Internal Part NumberEIS-401CMQ045
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If670mV @ 200A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr20mA @ 45V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-244AB
Supplier Device PackageTO-244AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)401CMQ045
Related Links401C, 401CMQ045 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
401CMQ045 Details Description
Related parts for 401CMQ045
HOLDER LED LML 3MM CLEAR RED datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
FEL/SIL CARRIER 5X20 IP 40 datasheet.pdf
CBL 18POS 0.5MM JMPR TYPE D 7" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
IC FPGA 92 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
LED COB CXA1304 4000K WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 1400VDC RAD datasheet.pdf